Polska miała dostęp do Morza Czarnego?
Rss chocznia artykułyArtykuły RSS Projekt Diament TikProjekt Diament Tik
Data dodania: 2011-06-05
Liczba wejść: 5101

Polska miała dostęp do Morza Czarnego? 

Obecnie Polska ma dostęp do Morza Bałtyckiego od strony Pomorza Gdańskiego i Szczecińskiego. Granica linii brzegowej to prawie 440 km. Dostęp do morza to dostęp do świata. Umożliwia handel zagraniczny, rozwój przemysłu stoczniowego a także turystykę i rekreacje. Ale czy tak było zawsze czy zawsze Polska miała dostęp do Morza Bałtyckiego tylko i wyłącznie?

Otóż mało kto o tym wie ale były czasy w których Polska miała dostęp do Morza Czarnego!

Od roku 1387 Polska mała w swoim zasięgu lenno o wdzięcznej nazwie Hospodarstwo Mołdawskie (dziś to tereny Rumuni). To państwo miało dostęp do tego morza. Ale to było tylko lenno. Za panowania Władysława Jagiełły Wielkie Księstwo Litewskie od strony południa miało znaczący obszar graniczny z brzegiem tego morza. Polska i Litwa zostały niedługo potem połączone w państwo o nazwie Rzeczpospolita Obojga Narodów. Więc Polska miała dostęp do morza- na papierze i mapie…

Od południa Chanat Krymski (zwierzchny od Turcji) nie był miłym sąsiadem dla Polski. Częste napady portów nie pozwalały na prowadzenie działalności gospodarczej na tamtych terenach. Nie zapominajmy, że Rzeczpospolita nie była jednolita narodowo. Kozacy na Podolu i Dzikich Polach to była udręka, która w późniejszych czasach doprowadzi do wojny domowej na tamtych terenach. Ale dlaczego Polacy nie bili się krwawo to tamto morze? Nie chcieli mieć dostępu do świata? To co wygląda ładnie na mapie nie jest do końca aż tak sielankowe w praktyce. Południe było mało rozwinięte gospodarczo- tereny można porównać z słabą wsią lub małą puszczą i stepami. Po za tym nawet gdyby działały tam porty to nijak transport surowców nie mógłby się odbyć. Bo z Morza Czarnego do Krakowa jest to droga ogromna. Transport rzeczny też nie za bardzo praktyczny i nie ma połączenia z głównymi miastami. Więc skoro rzeczny odpada to może lądowy? Za długa droga i w dodatku niebezpieczna nie zapominajmy że to średniowiecze a nie era samochodów.

Ale o tym fakcie należy pamiętać bo to interesujący fakt z historii Polski.

 

Dodane przez:Kuba777

32 Głosuj: 5.2/10 (55 Głosów)

Komentarze

inter (17.12.2014, 17:45)
Co za niedouczony de*il pisał ten pierwszy komentarz przepuszczony bez żadnej moderacji!

Antyseparatysci (10.09.2014, 14:16)
Bardzo mądry artykuł,ale niestety tereny dawnej Rzeczpospolitej obojga narodów nalezą teraz do Ukrainy(należały) w tym Krym który jest okupowany przez tych pierdolonych Rosjan.
To najprawdopodobniej początek 3 wojny Światowej i dobrze bo polska i NATO rozpierdolą wreszcie ten jebany kraj jakim jest Rosja!!!

mm philistine (14.06.2014, 15:08)
Nad polskim trzeba popracowac

stanik (28.09.2013, 20:06)
ile kilometrow bylo granicy na Morzu Czarnym pl.

Dodaj komentarz

Nick:

Tresc:

Losowe artykuły
Zasady gry w koszykówkę
Renesans
Co Trynidad i Tobago mają wspólnego z Polską


 Do góry^ | Kontakt | Polecane witryny | Mapa strony | Forum | Loading | Dziedzictwo |